Sn. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları hkk. 29.04.2018

BASINA VE KAMUOYUNA

Sayın Cumhurbaşkanı’nın 29.04.2018 (bugün) İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesi ile ilgili tasarıyı savunurken yaptığı açıklamalar hakkındaki değerlendirmemiz aşağıdadır.

İstanbul Üniversitesi, yüzbini aşkın gencimizi eğiten, Milli ekonomiye katma değer yaratan Büyük ölçekli yerli projeler üreten yapısı ile dünyanın en büyük üniversiteleri içindedir.

İstanbul Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük ölçekli Eğitim ve Bilim üretimini, kamu yararı ilkesi ile, yüzü aşkın Fakülte, Enstitüsü ve Araştırma Merkezinin, başta öğretim üyesi birikimi olmak üzere tüm imkan, kabiliyet ve kaynaklarını son damlasına kadar birleştirerek, ortak kullanarak gerçekleştirebilmektedir.

İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesi, zaten kıt olan kaynakların parçalanarak, etkin ve verimli kullanımını engelleyecek;

Her iki üniversitenin Eğitim ve Bilim üretimi toplamı;

Öğrenci eğitimi, yerli proje sayısı ve niteliği;

İÜ’nin mevcut üretiminin altına düşecektir.

Eğitim-Bilim kurumlarının ölçek-üretim kapasitesi ile ilgili yapılan araştırma sonuçları ve uluslararası deneyimleri bu yöndedir.

Bölme ısrarı, Türkiye’nin ihtiyacı olan bilim ve eğitim üretimine ilk sonuçları Birkaç yıl içinde görülecek ağır darbeler indirecektir.

Türkiye Cumhuriyeti bilimin kılavuzluğunda ilerlediği ölçüde;

Bilime, Eğitime ve Üretime dayanan güçlü Türkiye’yi inşa edebileceğimize;

Vatanımızın bütünlüğünü, Milletimizin birliğini ve Devletimizin bağımsızlığını koruyup geliştirebileceğimize inancımız tamdır.

Saygı ile Kamuoyuna duyururuz

TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ GİRİŞİMİ

ÖNEMLİ DUYURU

Prof. Hasan YAZICI ve Prof. Hüsrev HATEMİ

Katılımları ile

İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesinin sonuçlarını geniş kapsamlı olarak değerlendirileceği “Cerrahpaşalı ve Üniversiteli olmak” Konferansı,

30 Nisan Pazartesi saat 15.30’da

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlık binası önünde,

Tüm CTF ve İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri ve öğrencilerini katılımı ile yapılacaktır.

Kısa sürede, içinde Rektörlük, Dekanlık, Ana Dal başkanlığı görevi yapmış ve yapmakta olan yedi bini aşkın Profesör, Doçent, Uzman Dr., Tıp öğrencisi tarafından imzalanmış ve imzalanmaya devam edilmekte olan Bildiri için https://turkiyeuniversiteleri.org/

İletişim;

bilgi@turkiyeuniversiteleri.org

Sn. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları hkk. 29.04.2018” üzerine 6 düşünce

 1. Türkiyenin içinde bulunduğu bu zor günlerde lütfen insanları bu tür konularla yormayın o okullara girebilmek için çocuklarımız ne zor süreçlerden geçiyor Yapılacaksa da 1 kaç sene küçük model bir üniversitede denensin sonuçlar daha olumlu olursa tüm memlekete uygulansın

 2. İstanbul Üniversitesi Türk milletinin en büyük ve köklü bilim yuvasıdır.
  İsmi asla değiştirilemez.
  Fakültelerimizin her biri yaptıkları hizmetlerle Tıp dünyasında marka olmuşlardır.
  İsimleri ve yerleri asla değiştirilemez.
  Bir insanın ismini değiştirmekten çok daha vahimdir. O isim için yapılan tüm emekleri yok etmek demektir. Asla olmamalıdır

 3. Türkiyenin ilk Üniversitesi olan, geçmişi Fatih Sultan Mehmet’e dayanan,Büyük Atatürk’ün 1933 Reformu ile çağdaş yapısına kavuşan, Hulusi Behcet’leri, Aziz Sancar’ları daha onbinlerce hocaların hocasını yetiştiren yaşayan en köklü bilim çınarı olan İstanbul Üniversitesini bölmek, adını değiştirmek bilime, vatana, tarihe ve oraya yaşamlarını vermiş bilim insanları ile oraya umutlarını bağlamış gençlere ihanettir.
  Bir akıl tutulmasıdır, vazgeçilmelidir.

 4. İstanbul Üniversitesi her bölümüyle birlikte güzel bu güzelliği birlikte birbirimize daha da sıkı sarılarak güzelleştirip büyütebiliriz.

 5. Köklü bir geçmişi olan üniversitemiz ve kendisine bağlı olan tüm fakülte/yüksek okullar bir bütündür, bölünmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir