Üniversitelerin Bölünmesi Tasarısı geri çekilsin Türkiye Üniversite Şurası toplansın

Sayın YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın bugün (03.05.2018) basında, üniversitelerin bölünmesiyle ilgili yer alan açıklamasın (1) hakkında değerlendirmemiz aşağıdadır:

Prof. Yekta Saraç; 

“Yükseköğretim ’in içinde bulunduğu güçlükleri fırsata dönüştürmemiz lazım” diyerek, devamında, İstanbul Üniversitesi ve kurulması planlanan İstanbul Cerrahpaşa üniversitelerine yeni bir model kurguladıklarını, bu modelin her iki üniversite için akademik konularda ve alanlarda birlikte yönetişim sergileyebilecekleri daha özerk bir sistemi peşi sıra getireceğini savunmaktadır.

“Öğrenci yoğunluğu, bölgesel kalkınmaya katkı sağlama, yeni üniversiteleri misyon ve ihtisas üniversiteleri haline getirme, bazı üniversitelerimiz ise başarılı araştırmalar yapmasına rağmen  çok sayıda açılmış meslek yüksek okullarıyla (MYO) boğulma”;

İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesi hakkında; “Aceleye getirildi’, ‘Tartışılmalıydı’ deniliyor. Acaba öyle mi? Yaklaşık 10 senedir bu konunun İstanbul Üniversitesi’nde tartışıldığını, üç rektörlük döneminde gündemde olduğunu, kurullarda zaman zaman meselenin irdelendiğini herkes bilir”;

“İstanbul Üniversitesi geniş ‘bir coğrafyaya yayılmış’ durumda. Bu yönetimde bir zafiyet meydana getiriyor. Diğer taraftan sayısal büyüklük bazen olumlu sonuçlar doğurur ama buradaki büyüme, rektörlüğün son yıllardaki önemli gayretlerine ve başarılarına rağmen sıçrama yapmasına mani oluyor”.

Sayın YÖK Başkanı’nın, sorun ve çözümler arasındaki bilimsel bağlantıları derinlemesine değerlendirmede ve mevcut üniversite yönetimlerinin etkinliğinde güçlükler ile karşılaştığı; anlaşılmaktadır.

Üniversitelerimizin, Türkiye’nin ihtiyacı olan bilim ve eğitim üretimini sürdürmek ve geliştirmek, öğretim üyesi birikimi başta olmak üzere, kaynakları birleştirerek etkin ve verimli kullanımın önünü açmak; geniş bir bilimsel istişareyi gerektiği açıktır.

Bu amaç ile, TBMM’de görüşülmekte olan Tasarının geri çekilmesi ve en kısa sürede, üniversitelerimizin ve bilimsel araştırma kurumlarımızın hukuki ve meşru katkıları alınmak üzere; yönetici görevlerde olmayan Öğretim Üyelerimizin de katılacağı, “Türkiye Üniversite Şurası” toplanmasının, Türkiye’nin birikimini birleştireceği ve seferber edebileceği görüşündeyiz.

(1) İstanbul Üniversitesi’nde yeni bir model deneyeceğiz

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/istanbul-universitesinde-yeni-bir-model-deneyecegiz-40824170

 

Üniversitelerin Bölünmesi Tasarısı geri çekilsin Türkiye Üniversite Şurası toplansın” üzerine 3 düşünce

  1. Universiteler ozerk olmalı, siyasetçi değil, universiteler geleceğine kendi kurulları ile karar vermeli
    Bu yasa geri çekilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir